8 grudnia 2012 r o godzinie 18 w Sali Kameralnej szydłowieckiego zamku Grupa Teatralna „Zamczysko”, działająca przy Szydłowieckim Centrum Kultury i Sportu, zaprasza na premierę sztuki teatralnej Jerzego Szaniawskiego pt. „DWA TEATRY”.

Żyjący w latach 1886 – 1970 Jerzy Szaniawski był znanym dramaturgiem
i felietonistą. Pisał również opowiadania, z których największą poczytnością cieszył się cykl opowiadań „Profesor Tutka”, które ukazywały się na łamach „Przekroju”
i w telewizji w wersji teatralnej, z Gustawem Holoubkiem w roli tytułowej.
W okresie dwudziestolecia międzywojennego Jerzy Szaniawski zasłynął jako dramaturg. Napisał około 70 dramatów, niestety ocalało tylko 30, pozostałe niepublikowane zginęły w pożarze jego dworku w Zegrzynku w 1977 roku. Najbardziej znane dramaty Jerzego Szaniawskiego to: „Murzyn”, „Papierowy kochanek”, Żeglarz”, „Most”, „Adwokat i róże” , „Kowal, pieniądze i gwiazdy”, „Dwa teatry”.
Sztuka „Dwa teatry” powstała w 1945 roku. Prapremiera odbyła się w Teatrze Powszechnym w Krakowie w roku 1946. Kraków przyznał autorowi Nagrodę Literacką i Złoty Krzyż Zasługi. Jerzy Szaniawski uważał, że zadaniem teatru jest pobudzenie wyobra¼ni, myśli i uczuć odbiorcy. Problem przedstawiony na scenie nie kończy się wraz z zasłonięciem kurtyny, on często trwa w myśli, pamięci, wyobra¼ni widza. Dlatego, zgodnie z wolą autora, przedstawimy na scenie dwa teatry. Realistyczny teatr „Małe Zwierciadło” przedstawi jednoaktówkę „Matka” o niespełnionej miłości między mężczyzną i kobietą i o miłości macierzyńskiej, a „Teatr Snów” ukaże to, co dzieje się w ludzkich myślach, uczuciach i marzeniach.

Wystąpią:
Dyrektor Teatru „Małe Zwierciadło” – Karol Bielecki
Dyrektor Teatru Snów – Michał Kowalczyk
Lizelotta – Magdalena Salamaga
Laura – Angelika Lejter
Chłopiec z deszczu – Jacek Tuszyński
Autor z fajką – Filip Łyczek
Montek – Krzysztof Głogowski
Wo¼na – Natalia Pyzara
Kobieta – Ewelina Biaduń
Matka – Anna Tarsińska
Pani – Marlena Śliwa
Córka – Andżelika Magda

Udostępnij jeśli Ci się podoba
  •  
  •  
  •  
  •