Strona obecnie jest w trakcie modernizacji.

Za niedogodności przepraszamy

Galeria KAPLICA ZAMKOWA

skrzydło zachodnie Zamku, I piętro

 

 

W niedzielę, 5 listopada o godz. 17.00, Szydłowieckie Centrum Kultury zaprasza do Galerii KAPLICA ZAMKOWA  na otwarcie wystawy ikon Ks. Stanisława Drąga pt. KOLORAMI PISANE IMIĘ  BOGA.

Ks. Stanisław Drąg urodził się w 1941 r. w Kałkowie k. Ciepielowa. Po ukończeniu liceum im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, odbył studia teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu. Równocześnie uczęszczał na wykłady 

z historii sztuki, a także brał udział w zajęciach rysunku i kompozycji u prof. Antoniego Michalaka z Kazimierza Dolnego. Ks. Stanisław Drąg zdobył także wiedzę z dziedziny konserwacji zabytków u prof. Rudolfa Kozłowskiego z Krakowa – Kustosza Wawelu.

Przez kilkadziesiąt lat kapłaństwa związany był z Radomiem. Budowniczy kościoła pw. Świętej Jadwigi na Osiedlu Akademickim.

Od najmłodszych lat ulubionym zajęciem kapłana jest rysowanie i malowanie tego co, go otacza, z czym spotyka się na co dzień. Są to krajobrazy rozległych łąk, scenki 

z rodzinnej wsi.

Spotkanie z liturgią cerkiewną w czasie studiów lubelskich spowodowało ogromne zainteresowanie pisaniem ikon. Pierwsze powstały w 1968 r. a więc prawie 50  lat temu. Autor  nazywa swoje ikony deskami do nieba, swoją „wieczorną, a wielokrotnie nocną, modlitwą ukrytą w malowanych deskach”.

W 2001 r. ks. Stanisław Drąg został przyjęty w poczet członków Związku Polskich Artystów Plastyków, a w roku 2006 została wydana jego książka pt. „Kolorami pisane Imię Boga”.

 

Udostępnij jeśli Ci się podoba
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
Nadchodzące Wydarzenia
Lip
27
pt
6:00 pm Letni Uniwersytet Każdego Wieku ... @ Sowińskiego 2
Letni Uniwersytet Każdego Wieku ... @ Sowińskiego 2
Lip 27@6:00 pm – 7:30 pm
Letni Uniwersytet Każdego Wieku – wykład II @ Sowińskiego 2
Burmistrz Szydłowca i Szydłowieckie Centrum Kultury – Zamek zapraszają na drugie z kolei spotkanie w ramach LETNIEGO UNIWERSYTETU KAŻDEGO WIEKU. Wykład pt.”POKOLENIE Y i Z – czyli o tym jak zapożyczamy się językowo” wygłosi Jan[...]
ARCHWIUM