27. Zamkowe Spotkania Teatralne o Laur ZŁOTEGO GARGULCA już za nami.

Podczas tegorocznej edycji wydarzenia, które odbyło się w dniach 7- 9 października, na zamkowej scenie zaprezentowało się 15 teatrów z całej Polski w kategoriach: dzieci, młodzież i dorośli. Prezentujące się grupy oceniali jurorzy –  aktorka Grażyna Kopeć – absolwentka Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej w Warszawie i członkini Stowarzyszenia Pedagogów Teatru oraz aktor Tomáš Kollárik –  absolwent Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie.

Jury po obejrzeniu 16 spektakli konkursowych postanowiło przyznać:

W kategorii teatrów dziecięcych:

  • Laur ZŁOTEGO GARGULCA i nagrodę w wysokości 1000 zł dla Teatru PUK PUK z Centrum Kultury Gminy Mełgiew za swobodę, radość tworzenia i ekspresję, za zabawę słowem
   i sprawność improwizacyjną w spektaklu „WYSPA APLAPAPLABITENBLUE”.
  • Nagrodę w wysokości 300 zł dla Teatru PATATAJ z Centrum Kultury w Piasecznie za warsztat, przygotowanie, oddanie teatrowi. Za profesjonalizm i nieograniczoną wyobraźnię
   w spektaklu pt. „LIS TONOSZ” .
  • Nagrodę w wysokości 300 zł dla Teatru PO SCHODACH z Domu Kultury w Zwoleniu. Za zespołowość, współpracę i za bijące serce przyjaźni w spektaklu pt. „PANI LAMPA”.
  • Nagrodę w wysokości 300 zł dla Teatru PINOKIO z Domu Kultury w Przysusze. Za pierwsze doświadczenia teatralne, zaangażowanie, za kreatywność w wyborze kostiumów i odwagę
   w spektaklu pt. „NAJSZCĘŚLIWSZA DZIEWCZYNKA ŚWIATA”.

W kategorii teatrów młodzieżowych:

  • Laur ZŁOTEGO GARGULCA i nagrodę 1200 zł Teatrowi „ŁUPS!” z Centrum Kultury
   w Piasecznie za spektakl pt. „STOWARZYSZENIE UMARŁYCH POETÓW” – za wzruszenia, sceny trzymające za serce. Za miłość, bunt i współpracę. Za siłę grupy . Carpe diem.
  • Dwie równorzędne nagrody po 500 zł każda dla:

– Teatru „A’PROPOS” z Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki w Krasnem za spektakl „CIEMNO” – za siostry i za bohatera zbiorowego. Za udaną próbę dialogu z przeszłością. Za tajemnicę, magię i brak dosłowności. Za siłę zespołu.

– Studia Aktorskiego KURTYNA  z Lublina za spektakl pt. „NOC SPADAJĄCYCH GWIAZD” – za Dorę i Menechaja. Za rytm, zgranie zespołu i odważne przebicie czwartej ściany. Za sprawną choreografię. Za koleżanki i kolegów z klasy.

W kategorii teatrów dorosłych:

  • Laur ZŁOTEGO GARGULCA i nagrodę 1200 zł Teatrowi ForMa Marcina Fortuny z Radomia za spektakl pt. „PIEŚŃ HUMBAKA” – za myśl i sposób poprowadzenia postaci. Za plastyczność słowa i ciała. Za intymność. Za maksymalne wykorzystanie minimalnej scenografii. Za wiele twarzy jednego oblicza i za prawdę.
  • Nagrodę w wysokości 800 zł dla Teatru INACZEJ z Warszawy za spektakle „UPAŁ” i „JACK i ROSE” – za różnorodność form komunikacji. Za użycie subtelnych środków trafiających do różnych odbiorców. Za scenariusze wypełnione pytaniami zamiast gotowymi odpowiedziami. Za dialog dążący do pojednania.
  • Nagrodę w wysokości 600 zł dla Teatru PUK PUK z Centrum Kultury Gminy Mełgiew za spektakl pt. „PO CO CI TE BUTY” – za sprawne użycie przestrzeni. Za rytm, energię
   i dostarczenie wzruszeń. Za buty, za drogę, za podróż, za grupę.

Jury przyznało również 2  wyróżnienia:

  • Wyróżnienie w wysokości 400 zł dla TAMARY YELCHANINOVEJ z Teatru STAJNI METAMORFICZNEJ z Nowiny za kreację w spektaklu pt. „MIĘSO” – za różnorodność środków wyrazu i form. Za talent aktorski i sprawność sceniczną. Za determinację, odwagę, za kobiety.
  • Oraz wyróżnienie w wysokości 300 zł dla WIKTORII SKOWRON z Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy za kreację w spektaklu pt. „ODBICIE” – za pierwszy monodram. Za próbę zmierzenia się z ważnym i trudnym tematem. Za bycie sobą i poszukiwanie własnej drogi.

27. Zamkowe Spotkania Teatralne o laur ZŁOTEGO GARGULCA zostały sfinansowane ze środków Fundacji PZU.

Szydłowieckie Centrum Kultury – Zamek serdecznie dziękuje:  Fundacji PZU, bez której spotkanie nie przybrałoby takiej formy, jurorom, Grażynie Kopeć oraz Tomášowi Kollárikowi za pracę włożoną w ocenę i pomoc teatrom, instruktorkom: Natalii Leszczyńskiej i Krystynie Bocheńskiej ze Stowarzyszenia Pedagogów Teatru za wspaniałe warsztaty.

Patronom medialnym: Platformie Teatrów Amatorskich, Radio Radom, Plus Radio Radom, Nasz Szydłowiec, Spotted: Szydłowiec oraz WSZ24 – Co słychać  w Szydłowcu?.

Serdeczne podziękowania należą się również Fosa Cafe, która przygotowała wspaniałe wyżywienie dla uczestników oraz Wojtkowi Połciowi BEDROCK – REALIZACJA DŹWIĘKU za pomoc w przygotowaniu technicznym naszej sceny.

Ogromne podziękowania kierujemy do Żanety Sasin za nieocenioną i bezinteresowną pomoc w trakcie trwania Spotkań oraz do Piotra Zająca za profesjonalną obsługę techniczną wydarzenia.

Dziękujemy naszym gościom specjalnym: Pani Anecie Todorczuk za magiczny recital pt. Projekt Koffta oraz Teatrowi Rawa, za wciągnięcie widowni w bajkowy świat „Niekończącej się opowieści”. Ale największe podziękowania kierujemy do widowni, która w ciągu tego weekendu odwiedziła szydłowiecki zamek.

Skip to content