Przejdź do treści

Miejska Orkiestra Dęta

Orkiestra prowadzi nabór muzyków przez cały sezon artystyczny. Jeśli grasz na trąbce, flecie, tubie, saksofonie, czy jakimś instrumencie dętym, napisz do nas: mod@sckzamek.pl.
Pisząc dowiesz się co mamy do zaoferowania 😉

Z początkiem sezonu artystycznego przyjmujemy także uczniów do nauki na instrumencie dętym lub perkusji. Każdy nabór jest wcześniej ogłoszony na naszych social mediach i stronie internetowej.

Funkcję kapelmistrza obecnie sprawuje Piotr Stanik.

Facebook MOD’U

Miejska Orkiestra Dęta w Szydłowcu / Wianki 2023/

Próby Orkiestry odbywają się w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi
ul. Wschodnia 19

Terminy prób w sezonie artystycznym: 2023/2024
piątki /18:00–20:00/

W sprawie prób prosimy pisać na maila: mod@sckzamek.pl lub na facebooka orkiestry.


Historia orkiestry

Początki Miejskiej Orkiestry Dętej w Szydłowcu sięgają 1910 roku, kiedy to za zgodą władz carskich została utworzona Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Szydłowcu. Był to zespół okolicznościowy grający podczas świąt narodowych, religijnych oraz uroczystości rodzinnych – pogrzebach, imieninach. Działalność Orkiestry została przerwana w 1939 roku wybuchem II wojny światowej. W 1945 roku Orkiestra wznowiła działalność i do dziś raczy mieszkańców Szydłowca swoją muzyką. W strukturach Szydłowieckiego Centrum Kultury – Zamek orkiestra działa od 1991 roku. Muzycy to głównie młodzież szkolna, choć nie brakuje także osób starszych, grających w Orkiestrze od kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat.

Kapelmistrzem Orkiestry od 1975 roku był Henryk Kapturski. Członkowie Orkiestry to w większości jej wychowankowie, którzy swoje pierwsze kroki w muzyce stawiali pod okiem Kapelmistrza oraz starszych kolegów, którzy przekazują młodym adeptom swoją wiedzę oraz umiejętności. W 2018 roku funkcję kapelmistrza przejął Tomasz Gil, a w 2023 Piotr Stanik. Miejska Orkiestra Dęta uświetnia wszystkie ważne uroczystości państwowe, strażackie i kościelne w naszym mieście. Gra podczas imprez kulturalnych oraz festynów, zarówno w Szydłowcu i okolicach, jak i w innych miejscach w Polsce, między innymi w Warszawie, Częstochowie, Wadowicach i Licheniu.

Repertuar Orkiestry jest dosyć obszerny, począwszy od hymnów i marszy, poprzez utwory religijne, dzieła najbardziej znanych kompozytorów, aż po współczesną muzykę rozrywkową. 


Miejska Orkiestra Dęta, 2023
Skip to content