Przejdź do treści

Muzeum Miasta Szydłowca

Wnętrze Pracowni Historii Szydłowca
Narodowa historia w perspektywie lokalności – Pracownia Historii Szydłowca – Sala Główna

Muzeum Miasta Szydłowca to miejsce, gdzie łączy się bogata historia naszego miasta z nowoczesnym podejściem do dziedzictwa i sztuki.

Do listopada 2024 Muzeum działało pod nazwą Pracowni Historii Szydłowca – a ta powstała w 2017 roku gromadząc zabytki kultury materialnej związane z przeszłością Szydłowca. Obecnie prowadzi działania kulturalne i edukacyjne popularyzujące historię miasta i regionu, ale też jest miejscem, gdzie artyści mają przestrzeń do zaprezentowania swojego dorobku. Muzeum działa w strukturze Szydłowieckiego Centrum Kultury – Zamek.

W tworzeniu zbiorów Muzeum aktywnie uczestniczyli mieszkańcy Szydłowca, przekazując dokumenty, fotografie i przedmioty zabytkowe, ilustrujące życie codzienne i historię miasta. Obiekty eksponowane w Pracowni pochodzą również z Izby Pamiątkowej Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Szydłowcu oraz z kościoła św. Zygmunta w Szydłowcu.


Jeśli jesteś zainteresowana/y i chciałbyś coś przekazać, lub wypożyczyć naszej Pracowni, to zachęcamy do kontaktu z nami: sckulturyzamek@gmail.com.

Prowadzimy również akcję digitalizacji Waszych zdjęć. Jeśli masz w swoich zbiorach stare zdjęcia Szydłowca i okolic, przyjdź do Muzeum Miasta Szydłowca – Zamek w Szydłowcu. Zdjęcia skanujemy i umieszczamy na naszych dyskach, tak, by przetrwały kolejne dziesięciolecia.


Zgromadzone przedmioty stanowią niepowtarzalny zbiór artefaktów, określających specyfikę miejsca. Miasto lśniące niegdyś blaskiem rodów Odrowążów, Szydłowieckich i Radziwiłłów, odkrywa dziś swój potencjał tkwiący w swych obywatelach. Jego charakter kształtowany przez wieki w oparciu o zasoby środowiska naturalnego jest jednym z najistotniejszych elementów opowieści prezentującej dziedzictwo kulturowe Szydłowian. Szydłowiec-miasto wyrzeźbione w piaskowcu ręką wielokulturowej społeczności nosi ślady włoskie, szkockie, żydowskie i polskie. Kościół, zamek i ratusz to świadectwa wysokiej klasy inwestycji związanych z rozwojem miasta.

Obiekty te prezentują niebagatelny kunszt artystyczny, a ich funkcjonowanie jako ośrodków aktywności społecznej skupia idee charakteryzujące społeczność Szydłowca. Wskazują na to obiekty zgromadzone na wystawie stałej Pracowni Historii Szydłowca.

Pracownia Historii Szydłowca, Kaplica zamkowa z eksponatami w tle. Dewocjonalia z kościoła św. Zygmunta w Szydłowcu.
Sacrum i profanum w perspektywie lokalności – Muzeum Miasta Szydłowca – Kaplica Zamkowa

Znajdziecie tu Państwo przedmioty codziennego użytku, narzędzia pracy, dokumenty urzędowe, przedmioty związane z kultem religijnym. Prezentowane tu artefakty są świadkami historii zarówno tych wielkich jak i cichych, małych. Opowiadają o trudzie i walce, ale i o zwykłej codzienności. O tolerancji i różnorodności kulturowej, generującej rozwój miasta, a także o edukacji. Wszystkie gromadzone „Ku pamięci”. Wszystkie otwierają kolejne karty opowieści dla następnych pokoleń.


Muzeum Miasta Szydłowca wraz z opracowaniem nowej odsłony wystawy stałej zaprasza mieszkańców Szydłowca do wspólnego tworzenia zapisu kulturowego, poszerzania zbiorów i gromadzenia opowieści – „Ku pamięci”.

Pracownia utworzona została w 2017 roku w szydłowieckim zamku, odrestaurowanym w latach 2011-2013 w ramach projektu kluczowego pn. „Odnowa zabytkowych obiektów i przestrzeni publicznej w Szydłowcu, poprawa funkcjonalności i dostępności infrastruktury kulturalnej i turystycznej dla mieszkańców Mazowsza”. Zbiórka eksponatów do Pracowni Historii Szydłowca prowadzona była przez Szydłowieckie Centrum Kultury – Zamek od 2009 roku.

Osoby, instytucje, które przekazały eksponaty do Pracowni Historii Szydłowca:
Proboszcz Parafii św. Zygmunta w Szydłowcu – śp. Adam Radzimirski, Jarosław Nowak – Prezes Zarządu Wspólnoty Lasów Poszczególnych Obywateli Miasta Szydłowca, Ewa Świercz, Sława Lorenc-Hanusz, Marzanna i Zenon Bednarczykowie, Mirosława i Mariusz Rafał Majewscy, Ewa i Krzysztof Gawrońscy, Alina i Jan Depo, Irena i Ryszard Szparagowie, Barbara Kustra, Marian Frąk, Sylwester Franciszek Madej, Jerzy Turek, Władysław Herka, Leszek Ruzik, Stanisław Koneczny, Tomasz Jakubowski, Zofia Liszka, Ewa i Waldemar Sobutka, Mirosław Kamienik, Florczyk Barbara, Figarski Kazimierz, Adamczyk Janina, Zenon Labecki, Komar Mariusz, Zofia Misztal, Elżbieta Kucfir, Marian Zimnicki, Zofia Pawlak, Zofia Skowronek, Elżbieta Nowak, Józefa Cender.


Godziny pracy:

Pracownię można zwiedzać od wtorku do niedzieli.
Od 1 listopada do 31 marca – w godzinach 08:00-16:00
Od 1 kwietnia do 30 września – w godzinach 09:00 – 17:00


Bilety można kupić na miejscu.
Wejście przez dziedziniec, I piętro wejście główne po schodkach.

Cennik

Skip to content