Przejdź do treści

Sztetl opowieść z za granicy*

𝑺𝒛𝒕𝒆𝒕𝒍 𝒐𝒑𝒐𝒘𝒊𝒆𝒔́𝒄́ 𝒛 𝒛𝒂 𝒈𝒓𝒂𝒏𝒊𝒄𝒚 – to gra miejska – spacer w poszukiwaniu historii naszego miasta. Historia różnorodności i granicy kulturowej między dwoma społecznościami: polskiej i żydowskiej.

Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych ZAMEK, SCK Zamek oraz Pracownia Historii Szydłowca połączyły siły, by wprowadzić w życie projekt: WITAJ, ŻEGNAJ SZALOM! – DZIEŃ KULTURY ŻYDOWSKIEJ W SZYDŁOWCU. To projekt, który ocala od zapomnienia wątki historii i tradycji czasów, gdy Polacy i Żydzi, dzieląc radości i smutki dnia codziennego, wspólnie żyli na szydłowieckiej ziemi. Projekt skupia się na historii miasta z kilku istotnych powodów. Przede wszystkim, historia miasta stanowi fundamentalny element tożsamości lokalnej społeczności. Poznanie własnej historii przyczynia się do budowania poczucia przynależności oraz więzi z miejscem, w którym się mieszka. Dlatego też badanie i dokumentowanie historii miasta jest niezmiernie istotne dla zachowania dziedzictwa kulturowego i kształtowania tożsamości lokalnej społeczności.

Gra miejska – Sztetl opowieść z za granicy

Podczas gry poprowadzimy uczestników ulicami Szydłowca, po miejscach, które niegdyś odgrywały ważną rolę w życiu przedwojennego Szydłowca, a dzisiaj już nie istnieją. Miasto do II Wojny Światowej było podzielona na część chrześcijańską i część żydowską. I tak jak  w części chrześcijańskiej miasto nie zmieniło zbytnio struktury tak po tej drugiej stronie nie wiele zostało z dawnego Szydłowca.

Do udziału w grze zapraszamy 7 zespołów liczących od 3 do 5 osób.

Na zgłoszenia czekamy do 20 września pod numerem tel. 885 010 278.

Dla zwycięzców oczywiście przewidziane będą nagrody – multi-cooker, grill elektryczny czy też zupowar. Wszyscy uczestnicy otrzymają pamiątkowe dyplomy.

Każdy zgłaszający swój udział, musi zapoznać się z regulaminem Gry Miejskiej.

Zadanie realizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Kulturalnych ZAMEK w ramach projektu WITAJ, ŻEGNAJ SZALOM! – DZIEŃ KULTURY ŻYDOWSKIEJ W SZYDŁOWCU.

Dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach zadania Mazowsze dla organizacji pozarządowych.

  • Sztetl opowieść z za granicy – „z za” jest zabiegiem celowym.
Skip to content