Przejdź do treści

Noc Muzeów na Zamku w Szydłowcu

Muzeum Miasta Szydłowca serdecznie zaprasza, by w tę noc spędzić w szydłowieckim zamku!

Program wydarzenia

• 18:00 Koncert muzyki klasycznej: „Trio – muzyczny spacer”
• 19:00 Wernisaż wystawy tkactwa: „Czteropokoleniowy wątek”
• 19:30 Nocne zwiedzanie zamku
• 22:00 Nocne zwiedzanie zamku

Nocne zwiedzanie Zamku

Odkryjmy jego tajemnice po zmroku!
Zapraszamy do podróży przez mroczne korytarze i ukryte zakamarki zamku w Szydłowcu. W świetle świec poznacie fascynujące ciekawostki, tajemnicze legendy i burzliwe dzieje tego miejsca. Może szczęście (lub pech?) sprawi, że ujrzycie Białą Damę błąkającą się po salach lub Diabła Skalistego – postacie z lokalnych opowieści, które wciąż budzą grozę i zaciekawianie.
Oprowadzanie obejmie miejsca zwykle niedostępne – w tym owiany tajemnicą zamkowy strych, do którego rzadko zaglądają nawet pracownicy!
Na zakończenie spotkamy się w Muzeum Miasta Szydłowca, gdzie czeka na Was muzyczna niespodzianka, idealna na zwieńczenie tej niezwykłej nocy.

Wernisaż Wystawy tkactwa: „Czteropokoleniowy wątek” Galeria S

Tym razem proponujemy prezentację dzieł tradycyjnego tkactwa południowego Podlasia. Zaprosiłyśmy do nas mistrzynię Magdalenę Papakul, która wraz ze swoją mamą Ireną Skorupską, córką Zofią Kierylak i wnuczkami kontynuuje rodzinną tradycję tworzenia tkanin użytkowych. Wystawa jest niepowtarzalną okazją do zapoznania się z dziedzictwem sztuki ludowej w dziedzinie tkactwa w tym unikalnej techniki „perobor”. Pani Magdalena jest jej depozytariuszką. Oznacza to, że pracownia naszej gościni wymieniona jest na Szlaku Tkackim Południowego Podlasia i Polesia PEROBOR. Zapraszamy więc do wsłuchania się i wpatrzenia w czteropokoleniowy wątek tkackiej opowieści o rodzinnej tradycji.

Trio – muzyczny spacer

Usłyszycie utwory m.in. C.P.E. Bacha, F. Poulenca i S. Moniuszki w wykonaniu artystek – Łucji Mamli i Agnieszki Rogowieckiej – flet poprzeczny oraz pianistki Marty Guzik.
Czeka Was wieczór pełen emocji i pięknych brzmień, które zostaną w pamięci na długo.


Łucja Mamla – flecistka, studentka I roku studiów licencjackich na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Białymstoku w klasie fletu dr hab. Krystyny Gołaszewskiej, a także tegoroczna dyplomantka Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. I. J. Paderewskiego w Żyrardowie w klasie fletu mgr Agnieszki Rogowieckiej.Laureatka kilku konkursów na międzynarodową skalę. Wśród nich można wyróżnić m.in. zdobycie pierwszej nagrody w swojej kategorii wiekowej na London International Music Competition 2023, trzecie miejsce na I Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Dętych w Żyrardowie oraz wyróżnienie w XXI Ogólnopolskim Wiosennym Festiwalu Fletowym w Sochaczewie. W ramach kursów mistrzowskich Łucja doskonaliła swoje umiejętności pod okiem tak wybitnych artystów jak: Carlo Jans, Aldo Baerten, Wiesław Suruło, Agata Igras, Elżbieta Gajewska-Gadzina, Urszula Janik, Edyta Fil, Natalia Jarząbek, Seweryn Zapłatyński, Andrzej Krzyżanowski, Tomasz Sierant.

Agnieszka Rogowiecka – flecistka Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie fletu prof. Elżbiety Gajewskiej – Gadziny.
Laureatka Wiosennego Festiwalu Fletowego w Sochaczewie. Uczestniczyła w wielu mistrzowskich kursach fletowych doskonaląc swoje umiejętności pod okiem takich flecistów jak: Trevor Wye, Miriam Nastasi, Philippe Bernold oraz innych. W swoim dorobku artystycznym posiada koncerty (solowe, kameralne, orkiestrowe) jak również sesje nagraniowe i występy teatralne, w Polsce oraz za granicą (m in. w USA, Luksemburgu, Austrii, Grecji, Wielkiej Brytanii, Francji, oraz Niemczech) we współpracy z takimi instytucjami jak m.in: Filharmonia Gorzowska, Warszawska Opera Kameralna, Filharmonia Narodowa, Polska Orkiestra Radiowa, Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus, Pan-European Philharmonia, Teatr Roma, Teatr Narodowy.

Marta Guzik – pianistka związana z Filharmonią Narodową, pedagog.
Marta Guzik ukończyła z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina (filia w Białymstoku) w klasie fortepianu Jana Kadłubiskiego. Kontynuowała studia pianistyczne w paryskiej École Normale de Musique im. Alfreda Cortot w klasie Desire N’Kaoua (Diplôme Superieur), uzyskała Diplôme de Virtuosité w klasie Eugen’a Indjic’a w Schola Cantorum w Paryżu. Jest także stypendystką Foundation Zaleski. Swoje umiejętności doskonaliła podczas licznych kursów mistrzowskich pod okiem wybitnych pianistów, takich jak: Joseph Banowetz (USA), Adam Wodnicki (USA), Joseph Stanford (RPA), Yonty Solomon (Wielka Brytania), John O’Conor (Wielka Brytania), Krzysztof Jabłoński (Polska).
Marta Guzik jako czynny muzyk występuje zarówno w Polsce jak i za granicą, od wielu lat współpracuje z Filharmonią Narodową biorąc udział w koncertach edukacyjnych dla dzieci i młodzieży oraz w Porankach dla Małych Melomanów.

Przejdź do treści