Przejdź do treści

Wernisaż wystawy – Dotknąć miasta

Na środku grafiki znajduje się fragmennt jednej z rbam, które artysta przeniósł na material. Wsyawta Dotknąć miasta jest kierowana do osób niewidzących i słabowidzących, stworzona jest dla dotyku. Wernisaż odbędzie się w Galerii S, w szydłowieckim zamku.

Serdecznie zapraszamy na niezwykłą wystawę o kieleckiej i krakowskiej metaloplastyce.

Piątek 4 kwietnia, godz. 18:00 – Galeria S Zamek w Szydłowcu

Wystawa Dotknąć miasta koncentruje się wokół śródmiejskich bram Kielc i Krakowa – przedstawionych za pomocą haftu maszynowego i haptycznych grafik wykonanych z folii flock. Dedykowana jest głównie osobom niewidomym i niedowidzącym, zaś dla osób widzących stanowi pretekst do przyjrzenia się rzemieślniczym detalom architektonicznym w tkance miejskiej, które na co dzień bywają niedostrzegane i niestety coraz częściej zastępowane tanimi rozwiązaniami z marketów budowlanych.

Do niedawna uważano, że wyroby metaloplastyczne z epoki PRL-u są przaśne i pospolite. Oparte na powtarzalności geometryczne wzory krat były tak powszednie, że aż niedostrzegalne. Metalowe elementy powstawały w dużych ilościach, zatem wizualna przestrzeń była nimi mocno nasycona. Ich częstotliwość w miejskim krajobrazie sprawiała, że jako element zastany umykały percepcji, jednocześnie wywierając podświadomy wpływ. Paradoksalnie dzięki temu niegdyś lekceważone, dziś stają się wreszcie dostrzeżone i docenione.

Wystawa ”Dotknąć miasta” została zrealizowana w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2023 roku w Instytucie Dizajnu w Kielcach. Następnie była prezentowana w ramach Łódź Design Festiwal 2024, a także jako część wystawy SUSTAINABILITY AND ACCESSIBILITY podczas Vienna Design Week 2024 w Instytucie Polskim w Wiedniu. Wystawa została wyróżniona w przeglądzie Projekt Roku 2023/24 organizowanym przez STGU, a także nagrodzona w konkursie My Impact! Be Active. Be Your Change. Journalism to Empower Activism.

O autorze

Jakub Święcicki – projektant tekstyliów użytkowych i haftów komputerowych. Absolwent wzornictwa o specjalności projektowanie produktu (2018) oraz sztuk plastycznych w kierunku projektowania form użytkowych (2020) na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach, doktorant Szkoły Doktorskiej krakowskiej ASP. Wykładowca Wydziału Sztuki UJK oraz członek stowarzyszenia Nów Nowe Rzemiosło. Od wielu lat zawodowo związany z Instytutem Dizajnu w Kielcach, w którym pełni funkcję dyrektora artystycznego oraz prowadzi Pracownię tkaniny. Zajmuje się działalnością warsztatową, edukacyjną oraz organizowaniem wystaw. Tworzy prace na pograniczu sztuki włókna, rzemiosła i dizajnu.

Organizatorzy

Szydłowieckie Centrum Kultury – Zamek
Galeria S
Instytut Dizajnu w Kielcach

Przejdź do treści