Pracownia Historii Szydłowca
Pracownia Historii Szydłowca powstała w 2017 roku gromadząc zabytki kultury materialnej związane z przeszłością Szydłowca.
Obecnie prowadzi działania kulturalne i edukacyjne popularyzujące historię miasta i regionu. Działa w strukturze Szydłowieckiego Centrum Kultury – Zamek.
W jej tworzeniu aktywnie uczestniczyli mieszkańcy Szydłowca, przekazując dokumenty, fotografie i przedmioty zabytkowe, ilustrujące życie codzienne i historię miasta. Obiekty eksponowane w Pracowni pochodzą również z Izby Pamiątkowej Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Szydłowcu oraz z kościoła św. Zygmunta w Szydłowcu.
Jeśli jesteś zainteresowana/y i chciałbyś coś przekazać, lub wypożyczyć naszej Pracowni, to zachęcamy do kontaktu z nami: sckulturyzamek@gmail.com.
Prowadzimy również akcję digitalizacji Waszych zdjęć. Jeśli masz w swoich zbiorach stare zdjęcia Szydłowca i okolic, przyjdź do nas na do Biura SCK na ul. Kolejowej 9b. Zdjęcia skanujemy i umieszczamy na naszych dyskach, tak, by przetrwały kolejne 10-lecia.
Zgromadzone przedmioty stanowią niepowtarzalny zbiór artefaktów, określających specyfikę miejsca. Miasto lśniące niegdyś blaskiem rodów Odrowążów, Szydłowieckich i Radziwiłłów, odkrywa dziś swój potencjał tkwiący w swych obywatelach. Jego charakter kształtowany przez wieki w oparciu o zasoby środowiska naturalnego jest jednym z najistotniejszych elementów opowieści prezentującej dziedzictwo kulturowe Szydłowian. Szydłowiec-miasto wyrzeźbione w piaskowcu ręką wielokulturowej społeczności nosi ślady włoskie, szkockie, żydowskie i polskie. Kościół, zamek i ratusz to świadectwa wysokiej klasy inwestycji związanych z rozwojem miasta.
Obiekty te prezentują niebagatelny kunszt artystyczny, a ich funkcjonowanie jako ośrodków aktywności społecznej skupia idee charakteryzujące społeczność Szydłowca. Wskazują na to obiekty zgromadzone na wystawie stałej Pracowni Historii Szydłowca.
Znajdziecie tu Państwo przedmioty codziennego użytku, narzędzia pracy, dokumenty urzędowe, przedmioty związane z kultem religijnym. Prezentowane tu artefakty są świadkami historii zarówno tych wielkich jak i cichych, małych. Opowiadają o trudzie i walce, ale i o zwykłej codzienności. O tolerancji i różnorodności kulturowej, generującej rozwój miasta, a także o edukacji. Wszystkie gromadzone „Ku pamięci”. Wszystkie otwierają kolejne karty opowieści dla następnych pokoleń.
Pracownia Historii Szydłowca wraz z opracowaniem nowej odsłony wystawy stałej zaprasza mieszkańców Szydłowca do wspólnego tworzenia zapisu kulturowego, poszerzania zbiorów i gromadzenia opowieści – „Ku pamięci”.
Pracownia utworzona została w 2017 roku w szydłowieckim zamku, odrestaurowanym w latach 2011-2013 w ramach projektu kluczowego pn. „Odnowa zabytkowych obiektów i przestrzeni publicznej w Szydłowcu, poprawa funkcjonalności i dostępności infrastruktury kulturalnej i turystycznej dla mieszkańców Mazowsza”. Zbiórka eksponatów do Pracowni Historii Szydłowca prowadzona była przez Szydłowieckie Centrum Kultury – Zamek od 2009 roku.
Osoby, instytucje, które przekazały eksponaty do Pracowni Historii Szydłowca:
Proboszcz Parafii św. Zygmunta w Szydłowcu, Jarosław Nowak – Prezes Zarządu Wspólnoty Lasów Poszczególnych Obywateli Miasta Szydłowca, Ewa Świercz, Sława Lorenc-Hanusz, Marzanna i Zenon Bednarczykowie, Mirosława i Mariusz Rafał Majewscy, Ewa i Krzysztof Gawrońscy, Alina i Jan Depo, Irena i Ryszard Szparagowie, Barbara Kustra, Marian Frąk, Sylwester Franciszek Madej, Jerzy Turek, Władysław Herka, Leszek Ruzik, Stanisław Koneczny, Tomasz Jakubowski, Zofia Liszka, Ewa i Waldemar Sobutka, Mirosław Kamienik, Florczyk Barbara, Figarski Kazimierz, Adamczyk Janina, Zenon Labecki, Komar Mariusz, Zofia Misztal, Elżbieta Kucfir, Marian Zimnicki, Zofia Pawlak, Zofia Skowronek, Elżbieta Nowak, Józefa Cender.
Godziny pracy:
Pracownię można zwiedzać od wtorku do niedzieli.
Od 1 października do 31 marca – w godzinach 08:00-16:00
Od 1 kwietnia do 30 września – w godzinach 09:00 – 17:00
Bilety można kupić na miejscu.
Wejście przez dziedziniec, I piętro wejście główne po schodkach.