Przejdź do treści

Pracownia malarska Władysława Maleckiego

W 2021 r. w wieży szydłowieckiego ratusza powstała Pracownia malarska Władysława Maleckiego.

Jest to miejsce poświęcone twórczości artysty, który ostatnie lata mieszkał i tworzył w Szydłowcu. Mieszkał w ratuszu i tam też zmarł w 1900 roku.

Pracownia malarska pokazuje jak mógł żyć artysta. Znaleźć można jego listy, przybory do malowania i płótna. Na ścianach obecnie znajduje się 8 reprodukcji artysty (oryginalne prace można znaleźć w muzeach w całej Polsce) w tym najważniejsze dzieło Sejm Bociani, który artysta przekazał do Muzeum Narodowego w Krakowie (obecnie płótno można znaleźć w oddziale MN w Krakowie w Sukiennicach).

Władysław Aleksander Malecki (1836-1900)

Malarz i rysownik, utalentowany pejzażysta reprezentujący nurt malarstwa realistycznego z kręgu szkoły monachijskiej. Urodzony w 1836 w Masłowie w pobliżu Kielc, zmarł w 1900 w Szydłowcu. (źródło: www.culture.pl)

W latach 1852–1856 Malecki studiował malarstwo w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie pod kierunkiem Chrystiana Breslauera. W 1856 zatrudnił się w pracowni dekoratorskiej Antonia Sacchettiego jako pomocnik mistrza. Pod jego okiem stopniowo zyskiwał uznanie. W 1861 po raz pierwszy zaprezentował swoje prace na wystawie Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych.

Źródła:

Skip to content